Strona główna » O przedszkolu MegaMocni » MegaMocne zajęcia

MegaMocne zajęcia

Bardzo istotnym, jest dla nas, by dzieci rozwijały się w Przedszkolu MEGAMOCNI na wielu płaszczyznach. Priorytetem jest wspomaganie rozwoju dzieci, wzmacnianie mocnych stron, ale także praca nad stronami słabszymi.

W placówce wykorzystywane będą elementy pedagogiki Montessori.

Poniżej możecie Państwo dostrzec różnice pomiędzy pedagogiką Montessori a tradycyjną.

 

 

NAUCZANIE TRADYCYJNENAUCZANIE W SYSTEMIE MONTESSORI
Nauczyciel pełni rolę osoby dominującejNauczyciel jest pomocnikiem dziecka
Nauczyciel narzuca dyscyplinęDziecko samo uczy się samodyscypliny
Błędy dziecka są poprawiane przez nauczycielaZa pomocą materiału dydaktycznego dziecko samo rozpoznaje swoje błędy
 Bardzo mały nacisk na higienę życiaProgram ukierunkowany na naukę higienicznego stylu życia
 System nagród i kar Brak systemu oceniania
 Tempo nauki określane przez grupę Dziecko uczy się we własnym tempie

 

„Pomóż mi to zrobić samodzielnie“

M. Montessori

 

W pedagogice Montessori istotnym jest, by nie przeszkadzać dziecku w jego naturalnym rozwoju. Rola nauczyciela jest dyskretna. Nauczyciel niczego nie narzuca, nie ma też systemu nagród i kar.

Materiał Montessori jest tak skonstruowany, że pozwala dzieciom samodzielnie stwierdzić, czy pracę wykonały dobrze, czy źle i w którym miejscu nastąpiła pomyłka.

Gdy przeanalizowaliśmy dorobek Marii Montessori, wybraliśmy z jej pedagogiki kluczowe elementy, uzupełniając je edukacją bezpieczeństwa, dzięki niej dzieci dowiedzą się jak zachować się w sytuacji zagrożenia np. pożaru, wypadku drogowego czy zamachu terrorystycznego.

Dziecko przychodząc do tej placówki otrzyma pakiet wielu zajęć w standardzie. Będą to zajęcia z języka angielskiego, które będą odbywać się codziennie, zajęcia z języka hiszpańskiego oraz pisanego chińskiego a także Glottodydaktyki, czyli metody wprowadzającej naukę pisania i czytania od najmłodszych lat.

Dzieci poznają również język migowy. Bardzo istotnym jest dla nas, by dzieci głuchonieme czuły się tu jak w domu, dlatego starać się będziemy by nie tylko pedagodzy władali tym językiem, ale również dzieci miały szanse się w nim porozumiewać.

Wprowadzone zostaną również zajęcia z zakresu bezpieczeństwa. Dzieci dowiedzą się jak się zachować w sytuacji zagrożenia, np. pożaru, wypadku drogowego, czy ataku terrorystycznego. Będą wiedziały gdzie zadzwonić po pomoc.

W placówce znajduje się oddzielne pomieszczenie, w którym urządzona będzie sala teatralno – kinowa. Tam również powstaje scena, na której prezentowane będą przedstawienia przygotowywane przez dzieci dla rodziców z różnych okazji. W standardowym pakiecie uwzględniono także zajęcia teatralne prowadzone przez aktorów.

Do dyspozycji oprócz przestronnych sal, szatni, kuchni i jadalni będzie bezpieczny plac zabaw, a na nim stacja meteorologiczna. Dzieci będą miały szansę i możliwości do obserwacji pogody. Dowiedzą się jak może się ona zmieniać i jak można to przewidzieć. Na tym nie koniec, bo za pomocą klocków lego będą wprowadzane – robotyka i mechanika.

W przedszkolu MEGAMOCNI równie istotny jest dla nas rozwój fizyczny. Dlatego też poza zajęciami rytmiki wprowadzamy zajęcia taneczno-ruchowe prowadzone przy współpracy z lokalną Szkołą Tańca.

Projekt i wdrożenie